Menu witryny
Odwiedzono nas 635077 razy
od dnia 01.09.2008


Masaże

masarze_na_str.jpg

 

Celem masażu relaksacyjnego jest zmniejszenie, a następnie całkowite zniesienie napięcia mięśniowo-nerwowego i psychicznego, uzyskując tym samym uczucie pełnego odprężenia. Ruchy wykonywane przez masażystę są spokojne, powolne, rytmiczne, łagodne, a ich zadaniem jest uspokoić duszę i ciało.

   

 

 

 

 

 

 

 


Masaż wyszczuplająco-modelujący jest jedną z podstawowych metod w terapii nadwagi. To praca na rzecz zmniejszenia tkanki tłuszczowej, odprowadzenia toksyn, regulacji płynów ustrojowych oraz co istotne, wzmacniania przesilonych mięśni i stawów w wyniku przeciążenia organizmu nadwagą. Skuteczny masaż odchudzający jest masażem najintensywniejszym ze wszystkich. Ugniatanie, uciskanie i rozcieranie tkanek jest dość bolesne, ponieważ jego zadaniem jest rozbicie komórek tłuszczu, które znajdują się głęboko w tkance podskórnej. Technika ta najkorzystniej wpływa na cellulit, modelując i wyszczuplając przy tym sylwetkę. Wskazany jest również przy szybkich utratach wagi w celu uelastycznienia skóry i tkanki podskórnej.


Masaż leczniczy wywodzi się z formy klasycznej masażu. Ma on na celu leczenie poszczególnych zaburzeń organizmu poprzez wykonanie określonych zabiegów manualnych, polegających na ugniataniu, rolowaniu, rozcieraniu i głaskaniu tkanek.


Drenaż limfatyczny, zwany także masażem limfatycznym, to technika stosowana przy obrzękach kończyn. Skuteczny zwłaszcza u osób cierpiących na bóle łydek związane z pracą w pozycji stojącej. Podstawowy zabieg fizjoterapeutyczny u kobiet po zabiegu mastektomii.

 
Wpływ masażu na skórę:

 Podczas masażu są usuwane ze skóry w postaci łusek obumarłe komórki naskórka, co poprawia oddychanie skórne. Masaż poprawia czynność wydalniczą gruczołów potowych i łojowych. Pod wpływem masażu naczynia skórne rozszerzają się, przez co poprawia się odżywianie skóry oraz znajdujących się w niej gruczołów. Masaż przyśpiesza obieg krwi i chłonki w naczyniach skórnych, dzięki czemu z jednej strony następuje bardziej aktywne dostarczanie tkankom i organom masowanego odcinka substancji odżywczych, a z drugiej szybsze wydalanie produktów przemiany materii.


Wpływ masażu na mięśnie:

 Pod wpływem masażu tkanka mięśniowa jest lepiej zaopatrywana w tlen i substancje odżywcze oraz następuje szybsze wydalanie produktów przemiany materii. Masaż zwiększa zdolność mięśni do pracy. Po pięciominutowym masażu, zdolność mięśnia do pracy wzrasta 3-5 krotnie. Masaż pobudza włókna mięśniowe do skurczu i pobudza ich napięcie, co zapobiega zanikom mięśniowym.


Wpływ masażu na stawy i aparat więzadłowy:

Szkielet człowieka składa się z poszczególnych kości i ich połączeń. Miejsce połączenia kości stanowiące staw jest zamknięte torebką stawową i otoczone aparatem wiązadłowym. Pod wpływem masażu zwiększa się elastyczność i wytrzymałość aparatu wiązadłowego, a zarazem stopień ruchomości stawu. Masaż stawu polepsza jego ukrwienie, przez co następuje szybsza wymiana produktów przemiany materii. Pod wpływem masażu zdolność stawu i aparatu wiązadłowego do pracy szybko wzrasta.

  
Wpływ masażu na układ krążenia:

Masaż pobudza układy krwionośny i limfatyczny do pracy, co powoduje lepsze zaopatrzenie organów w tlen i substancje odżywcze, likwiduje objawy zastoinowe, zwiększa szybkość wchłaniania obrzęków. Masaż ułatwia odpływ krwi żylnej, zmniejsza opór krwi w tętnicach, przez co ułatwia pracę serca. Pod wpływem masażu naczynia krwionośne rozszerzają się i wzrasta szybkość obiegu krwi.


Wpływ masażu na układ nerwowy:

Układ nerwowy reguluje wszystkie czynności organizmu. Główną jego cechą jest zdolność odbierania bodźców, przewodzenia ich do ośrodkowego układu nerwowego i przekazywanie do efektorów, czyli narządów, układów, mięśni itp. Masaż jako bodziec mechaniczny działa przede wszystkim na obwodowy układ nerwowy za pośrednictwem włókien czuciowych obwodowych. Oddziałując na centralny układ nerwowy, powoduje wysyłanie bodźców do mięśni, gruczołów wydzielania wewnętrznego oraz do poszczególnych narządów ustroju. Masaż wpływa na układ nerwowy uspokajająco lub pobudzająco: głaskanie, delikatne rozcieranie, słaba wibracja działa uspokajająco, natomiast ugniatanie, silne oklepywanie i wibracja małej częstotliwości - pobudzająco.


Wpływ masażu na inne układy:

Masaż przyspiesza cyrkulację krwi w naczyniach krwionośnych, a tym samym zwiększa ilość krwi dostarczonej do płuc, gdzie następuje wymiana gazowa. Pod wpływem masażu polepsza się działanie układu oddechowego, wzrasta ilość krwi bogatej w tlen, tak potrzebnej tkankom i narządom. Masaż pośrednio wpływa na układ pokarmowy poprawiając trawienie i przyswajanie substancji odżywczych, a także przyśpiesza wydalanie z organizmu substancji niestrawionych. Pod wpływem masażu zwiększa się ilość krwi przepływającej przez nerki, przez co poprawia się czynność filtracyjna nerek i wydalane są substancje przemiany materii w postaci moczu. Masaż ponadto powoduje przyspieszenie procesów biochemicznych w organizmie, wpływa znacząco na odnowę biologiczną organizmu.

 

 

 

 

 

 

 

W tej części serwisu Salon Kosmetyczny Renata wykorzystano materiały udostępnione przez mgr rehabilitacji Pawła Arkuszyńskiego.

 

     


 © Salon Renata | projekt i wykonanie MATYSART.PL