Menu witryny
Odwiedzono nas 649875 razy
od dnia 01.09.2008


Laserowe usuwanie blizn
Blizna to tkanka łączna powstająca w procesie gojenia, która zastępuje tkankę uszkodzoną przez uraz lub chorobę. Powstaje w miejscu uszkodzenia skóry: jej budowa, struktura, zabarwienie i funkcja różni się od skóry zdrowej. Początkowo blizna jest zazwyczaj różowa, potem blednie, a ostatecznie przybiera perłową barwę. Z powodu braku w niej pierwotnego barwnika nie odzyskuje ona koloru normalnej skóry. Najbardziej widoczne, a przez to szpecące są blizny płaszczyznowe, o nierównej powierzchni i zabarwieniu, powodujące czasami przykurcze. Kształt i rodzaj blizny zależny jest od wielu czynników. Między innymi od przyczyny urazu, np. zranienia czy oparzenia, okolicy ciała, która uległa urazowi, czasu trwania gojenia czy wreszcie indywidualnej skłonności do nadmiernego bliznowacenia. Tworzenie blizn jest częścią naturalnego procesu gojenia organizmu i wynika z procesu biologicznego naprawy rany skóry i innych tkanek. Większość ran, z wyjątkiem bardzo nieznacznych, prowadzi do powstania blizn. Blizny mogą powstawać w wyniku urazów, chorób skóry, takich jak trądzik, lub operacji.
 
blizny.jpg

Blizny różnego pochodzenia skutecznie można usunąć w naszym centrum za pomocą Er:Yag-owego firmy Fotona Spectro SP o długości fali świetlnej 2940nm. Lasery erbowe Fotony korzystają z tej długości fali dla minimalnie ablacyjnych szybkich zabiegów, które usuwają mikroelementy uszkodzonej tkanki, czego rezultatem jest głęboki efekt termalny. Klasyczne nieablacyjne zabiegi frakcyjne pozostawiają w skórze tysiące mikroelementów składających się z gorących, martwych pozostałości leczonej tkanki Nadmiar ciepła z tej tkanki zostaje uwięziony w skórze powodując niepotrzebny ból i dyskomfort. Głowica frakcjonująca Fotony natychmiast usuwa gorące pozostałości tkanki ze skóry, zmniejszając ból i przyśpieszając rekonwalescencje. Czyste mikrokanaliki posiadają tę samą strefę oddziaływania cieplnego jak mikrokanaliki po nieablacyjnym zabiegu frakcyjnym, lecz nie powodują irytacji, obrzęku i bólu. Po zabiegu przy pomocy frakcjonującej głowicy Fotony mikrokanaliki zamykają się i leczą o wiele szybciej niż w przypadku klasycznych nieablacyjnych technik frakcyjnych. Laser Er:YAG Fotona Spectro SP osiąga maksimum efektów przy minimalnej głębokości penetracji wiązki laserowej. Spectro SP do szybkiej, zimnej ablacji. W trybie XLP (przedłużonego impulsu) zapewnia najgłębsze termalne efekty. Laser ten może prowadzić ablację naskórka bądź skóry mikron po mikronie, zapewniając niezrównaną precyzję i kontrolę zabiegową, krótkie okresy rekonwalescencji oraz wyższy komfort pacjenta, a zarazem jego satysfakcję. Jednocześnie Fotona Spectro SP dzięki najwyższej mocy i zaawansowanym systemom bezpieczeństwa jest najszybszym i najbezpieczniejszym laserem na rynku. Laser Er: YAG w połączeniu z innowacyjnymi głowicami frakcjonującymi pozwala na małoinwazyjne i bezpieczne zabiegi: fotoodmładzania skóry czy usuwanie blizn lub rozstępów. Lasery FOTONA są nowoczesnymi urządzeniami umożliwiającymi przeprowadzenie szeregu procedur w dziedzinie dermatologii estetycznej, chirurgii oraz medycyny estetycznej.

 

  • Tworzenie się blizn

Blizny powstają wtedy, gdy uszkodzenie tkanki sięga do skóry właściwej. W procesie gojenia dochodzi do wytworzenia zbitej, słabo unaczynionej tkanki łącznej zbudowanej z nowych włókien kolagenu (naturalnie występujące białko w organizmie). Powstająca blizna posiada odmienną strukturę i jakość niż otaczające tkanki.

 

Film z zabiegu usuwania blizny

O przeciwwskazaniach mówi właścicielka salonu- Renata Grabowska
 
 
  • Ze względu na wygląd, blizny dzielimy na:

Blizny zwykle

Początkowo są pogrubiałe, twarde, o sino czerwonym zabarwieniu, swędzące lub piekące. Zmiany takie utrzymują się przez wiele tygodni i miesięcy od urazu lub operacji. Najczęstszą przyczyną powstawania jest przedłużony okres gojenia. Ostateczną postać osiągają po pół roku do roku, od wystąpienia urazu. W tym okresie dochodzi do stopniowych zmian w bliznach, które zazwyczaj miękną, obkurczają się, barwa staje się jaśniejsza, ustępuje świąd i pieczenie. Przez to stają się znacznie mniej widoczne.

 
 

Blizny przerosłe

Powstają wówczas, gdy dochodzi do zaburzeń procesu gojenie urazu, np. przy zakażeniu rany pooperacyjnej, uszkodzeniu mechanicznym. Blizny takie są twarde i dosyć szerokie. Umiejscowienie w okolicy stawów i ścięgien może utrudniać prawidłowe funkcjonowanie.


Bliznowce (Keloidy)

Keloidy to blizny, które powiększają się po zagojeniu rany. Związane jest to z indywidualną predyspozycją organizmu i spowodowane nadmierną produkcją kolagenu. Bliznowce tworzą się ponad poziom otaczającej skóry i mają kształt wybrzuszeń ponad brzegi rany. Wygląd bliznowca to twarda narośl o różowym lub ciemnoczerwonym kolorze. Bliznowiec może być bolesny i może utrudniać normalne funkcjonowanie.

 

Przykurcze bliznowate

Przy silnych urazach, jak np. oparzeniach, może wystąpić duży ubytek skóry. Prowadzi to do powstawania blizn, ściągających brzegi skóry do siebie, i powodujących przykurcze. Przykurcz może obejmować przyległe mięśnie i ścięgna, prowadząc do ograniczenia ruchomości stawów. Przykurcze bliznowate są wskazaniem do leczenia operacyjnego, celem przywrócenia właściwego funkcjonowania aparatu ruchu.

 

  • Ze względu na przyczynę powstawania, blizny dzielimy na:

-Blizny pourazowe (chirurgiczne po zranieniach i oparzeniach)

-Poszczepienne
-Pozapalne (np. potrądzikowe)

 

Blizny potrądzikowe

Wszystkie rodzaje trądzika mogą prowadzić do powstawania blizn. Proces powstania blizn zaczyna się dość wcześnie i dotyczy 90%pacjentów chorujących na trądzik. Intensywność bliznowacenia zależy od nasilenia i głębokości stanu zapalnego, a także od czasu rozpoczęcia leczenia. Blizny trądzikowe najczęściej mają charakter zanikowy. Proces zaniku może dotyczyć naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Zmiany trądzikowe ulegają procesowi naprawczemu, przechodzą fazę zapalenia, ziarninowania, włóknienia, a także przebudowy i obkurczania blizny. Charakterystyczną dla trądzika jest lokalizacja stanu zapalnego poniżej naskórka, poniżej mieszka włosowo- łojowego i dlatego proces bliznowacenia dotyczy najczęściej głębszych warstw skóry. Jeżeli w przebiegu stanu zapalnego dochodzi do pęknięcia torebki mieszka włosowo– łojowego wewnątrz skóry właściwej, stan zapalny rozszerza się i dochodzi do destrukcji głębokich tkanek  i powstawania blizn w skórze właściwej i w obrębie tkanki podskórnej. W trakcie dojrzewania blizn obkurczanie tkanek powoduje, że blizna staje się głęboka i tym samym bardzo widoczna. Stany zapalne mieszka i tkanki około mieszkowej powodują odbarwienie grudkowych blizn, będących wynikiem zniszczenia i osłabienia włókien kolagenowych w tkance otaczającej mieszek włosowy. Jeżeli w przebiegu  trądziku dochodzi do powstania torbieli ropnych, po ich opróżnieniu powstają puste przestrzenie, które nie zostają wypełnione przez zanikłą tkankę podskórną. Gojenie zmian trądzika typu skupionego często następuje przez mostkowanie, nierówne, przerosłe blizny, stanowiące poważny defekt kosmetyczny. Pod względem estetycznym szczególnie trudne do zaakceptowania wyraźne odgraniczone blizny o nierównej powierzchni.

 

 

  • Czynniki wpływające na wygląd blizny:

-Predyspozycje genetyczne (są osoby, które zawsze wytworzą ładną bliznę i takie, które zawsze wytworzą bliznowiec)
-Wiek (lepsze gojenie u dzieci)
-Przebieg gojenia rany – krwawienie, ropienie
-Wykonanie cięć w liniach minimalnego napięcia
-Kształt blizny
-Rodzaj stosowanego szwu
-Lokalizacja blizny (broda, mostek, ramię, górna część pleców to obszary zwiększonego ryzyka)

 

 

 
  • Leczenie blizn różnego pochodzenia:

Mimo, że blizn nie można całkowicie usunąć, to można poprawić ich wygląd ogólny. Metody poprawy wyglądu blizny to:

Leczenie miejscowe poprzez stosowanie specyfików, takich jak kremy, gdzie substancją czynną jest najczęściej wyciąg z cebuli wzbogacony alantoiną, i heparyną. W Polsce najczęściej stosowanym lekiem tego typu jest preparat CEPAN, plastry i żele silikonowe, inne preparaty, tj. Kelo-cote.
Doustne środki farmakologiczne, które mają zmniejszyć objawy i wyleczyć bliznowca lub bliznę przerostową to: Metotrexate, Colchicine, Penicillamine, Verapamil, Calcium, Vitaminum C i E, Retinoid, Tretinoid. Najczęściej stosuje się je w kombinacji z opracowaniem chirurgicznym. Hamują one syntezę kolagenu i stymulują działanie kolagenazy. Jednym ze środków jest 5-Fluorouracyl, który główne zastosowanie znalazł w leczeniu nowotworów. W leczeniu bliznowców stosuje się dzięki działaniu hamującemu na rozrost fibroblastów. Stosuje się w monoterapii, wstrzykując w okolice tkanek bliznowatych, ze sterydami (Kenalogiem) lub łącznie z laseroterapią.
Leczenie operacyjne. Mimo że nie można całkowicie usunąć blizny, leczenie chirurgiczne może doprowadzić do zmiany kształtu blizny lub uczynić ją mniej zauważalną. Operacja nie jest zalecana w przypadku blizn przerosłych lub keloidów, ponieważ istnieje ryzyko powtórzenia się tworzenia bliznowca.
Zastrzyki steroidowe mają zastosowanie w leczeniu keloidów i w niektórych przypadkach blizn przerostowych. Skuteczność działania tej metody jest wysoka, z niską częstością występowania nawrotów. Pełna kuracja składa się z kilku – kilkunastu iniekcji wykonywanych w odstępach kilkutygodniowych. Zabiegi polegają na śródskórnym wstrzykiwaniu kortykosterydów bezpośrednio w bliznę. Najczęściej wykorzystywanym preparatem jest Kenalog (triamcinolone acetonide) w dawce 10-40mg/ ml, 1 -6 razy w odstępach 2-4-tygodniowych. Wadą tej metody jest bolesność oraz efekty niepożądane w postaci zmian zanikowych skóry. Często obserwuje się również nadmierne zjaśnienie blizny (depigmentacja) i teleangiektazja (rozwój sieci drobnych naczyń krwionośnych w obszarze zmian chorobowych).

Radioterapia powierzchowna z niską dawką jest stosowana w celu zapobiegania nawrotom ciężkich postaci keloidu i blizn przerostowych. Leczenie jest stosowane tylko w skrajnych przypadkach ze względu na potencjalne długofalowe skutki uboczne.

Dermabrazja polega na usunięciu blizny wraz ze skórą. Dermabrazja jest przydatna, gdy blizna uniesiona jest powyżej skóry, ale mniej przydatna w leczeniu blizn wklęsłych. Mikrodermabrazja jest o wiele mniej inwazyjną formą dermabrazji i może być użyteczna dla bardzo powierzchownych blizn.
Laseroterapia, podobnie jak dermabrazja, usuwa warstwy powierzchni skóry z wykorzystaniem różnych typów laserów. Najskuteczniejszym jest laser  neodymowo- jagowy (Nd:YAG) z Er: YAG-iem. Wiązka promieni laserowych działa hamująco na produkcję kolagenu, zaburzając jego metabolizm i syntezę z fibroblastów w obrębie tkanek bliznowatych. Jednocześnie powoduje wzrost kolagenazy (enzymu rozkładającego kolagen) oraz nasilenie procesu rozpadu kolagenu, czyli kolagenolizy, co daje uczucie zmniejszenia napięcia tkanek.

Wstrzykiwanie wypełniaczy mogą być wykorzystywane do podnoszenia zatopionych blizn do poziomu otaczającej skóry. Uboczne skutki tych zastrzyków maja zwykle charakter przejściowy, wymagają jednak regularnego powtarzania.

 
 
 

  • Laserowe leczenie blizn potrądzikowych

Efektem działania lasera frakcjonującego Fotona Spectro SP jest likwidowanie blizn dzięki ablacji przerośniętej tkanki do poziomu zdrowej skóry, zaś likwidacja rozstępów jest możliwa przy zastosowaniu wiązki świetlnej o różnej sile i różnym czasie. Możliwość modelowania tkanki jest bardzo efektywna, a okres gojenia skóry wynosi 3 - 7 dni. W przypadku rozstępów należy pamiętać, że świeże zmiany można całkowicie wyleczyć, zaś w przypadku zmian kilkuletnich możemy jedynie poprawić ich wygląd i napięcie, co w efekcie prowadzi do lepszej kondycji i napięcia skóry, a tym samym znacznie poprawia efekt estetyczny.

 

 

  • Przeciwwskazania do laseroterapii:

-Ciąża
-Cukrzyca
-Rozrusznik serca
-Zaburzenia krzepnięcia
-Epilepsja
-Niektóre choroby skóry (trądzik różowaty, bielactwo, łuszczyca, zmiany alergenne), jeżeli zmiany skórne będą narażone na bezpośrednie działanie promieni laserowych
-Opalenizna (zbyt duża ilość nagromadzonej melaniny pochłania dużą dawkę energii co może spowodować przebarwienia skóry). Nie należy się opalać (słońce, solarium) przez 4 tygodnie przed i 4 tygodnie po zabiegu
-Skłonność do przebarwień
-Aktywne zmiany wirusowe lub bakteryjne na skórze
-Stosowanie niektórych leków:
-Leków obniżających krzepliwość krwi; antykoagulanty np.aspiryna
-Sterydów
-Leków fotouczulających: niektórych antybiotyków np.: tetracykliny, doksycykliny, pochodnych witaminy A, niektórych leków kardiologicznych i innych np.furaginy
-Stosowanie niektórych ziół: nagietek, dziurawiec
-Stosowanie kremów z re tinolem

 

  • Zalecenie dla pacjentów przed zabiegiem:

-Nie należy opalać się (słońce, solarium) przez 4 tygodnie przed zabiegiem
-Nie należy stosować zabiegów złuszczających skórę (peeling) przez tydzień przed zabiegiem
-W przypadku stosowania leków: antykoagulantów, sterydów, fotouczulających, należy je odstawić (jeśli to jest możliwe) 7 dni przed zabiegiem, a następnie można je stosować ponownie po 14 dniach po zabiegu
-Nie pić alkoholu w dniu wykonywania zabiegu
-Zabieg wykonuje się na skórze czystej (należy zmyć kosmetyki przed zabiegiem)


 
  • Przez kilka dni po zabiegu:

-Nie należy stosować mydła, spirytusu, toników na bazie alkoholu
-Nie wykonywać peelingów i innych zabiegów
-Nie wycierać miejsc po zabiegu gąbką lub ręcznikiem
-Nie drażnić skóry w okolicy zabiegu
-Stosować wodę termalną i wazelinę naprzemiennie


 
  • Zalecenia dla pacjenta po zabiegu:

-Nie zaleca się korzystania z gorącej kąpieli, sauny 14 dni po zabiegu
-Nie zaleca się opalania (słońce, solarium) przez 4 tygodnie po zabiegu
-Nie zaleca się wykonywania intensywnych ćwiczeń fizycznych przez 7dni po zabiegu
-Przy zabiegach na twarzy, przez 4 tygodnie po zabiegu należy stosować kremy z filtrem co najmniej SPF 50
-Kosmetyki stosować 5dni po zabiegu

-Należy zgłosić się na wizytę kontrolną po zabiegu  
 
 

     


 © Salon Renata | projekt i wykonanie MATYSART.PL